Czy drzwi przeciwpożarowe muszą być zamknięte?

czy drzwi przeciwpożarowe muszą być zamknięte

Drzwi przeciwpożarowe – zamknięte czy otwarte? 

Warto rzucić trochę światła i omówić sytuację związaną z zamykaniem drzwi przeciwpożarowych oraz odpowiedzieć na to stawiane przez Klientów pytanie.

Drzwi przeciwpożarowe niekoniecznie muszą być stale zamknięte, lecz w przypadku wybuchu pożaru obowiązkiem każdych drzwi ppoż. jest automatyczne zamknięcie się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zagrożenia na dalsze części budynku.

Pamiętaj, że priorytetem jest, aby drzwi przeciwpożarowe  zatrzymywały ogień i wydzieliły strefy pożarowe, dlatego w czasie wybuchu pożaru muszą być zamknięte. W dzień powszedni drzwi pożarowe mogą być otwarte, jednakże nie mogą być przytrzymane przez krzesło czy tzw. „klin”, ponieważ uniemożliwi to samoczynne zamknięcie się drzwi i w takim wypadku nie spełnią swojego zadania w czasie wybuchu zagrożenia. Niestety czasem spotykamy takie niestosowne praktyki, na szczęście jest ich coraz mniej. Jeżeli montujesz drzwi ppoż. w miejscu gdzie jest duże natężenie ruchu osób i konieczne jest, aby drzwi ppoż. były otwarte, konieczne jest zastosowanie trzymacza elektromagnetycznego, który będzie trzymał drzwi w pozycji otwartej, a w przypadku wybuchu pożaru samoczynnie zamknie je. Trzymacz elektromagnetyczny jest sprawdzonym, profesjonalnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem w przypadku posiadania obiektowego systemu sygnalizacji pożaru SSP / SAP

Czy drzwi przeciwpożarowe muszą mieć samozamykacz?

samozamykacz sprężynowy

Odpowiedź brzmi, tak drzwi przeciwpożarowe muszą mieć samozamykacz. Samozamykacz to kluczowym element wyposażenia drzwi ppoż. Dlaczego? Ponieważ, to dzięki samozamykaczowi drzwi przeciwpożarowe samoczynnie zamkną się podczas, wybuchu pożaru, spełniając przy tym swoją ważną rolę. Każde drzwi pożarowe spełniające Polskie Normy budowalne są wyposażone w samozamykacz sprężynowy, dzięki temu spełniają tzw. podstawowe parametry techniczno-użytkowe. Samozamykacz sprężynowy to nic innego jak sprężyna owinięta na sworzeń zawiasu konstrukcyjnego. 

W większości przypadkach takich jak zamontowanie drzwi przeciwpożarowych do kotłowni, podstawowy samozamykacz sprężynowy spełni swoją rolę i będzie wystarczający. W razie zastosowania drzwi w miejscu gdzie drzwi ppoż. będą częściej używane ten samozamykacz nie spełni swojej funkcji. Na ratunek w takiej sytuacji przychodzi samozamykacz ramieniowy lub szynowy. Te samozamykacze montuje się w górnej części skrzydła drzwi lub na ościeżnicy. Samozamykacze ramieniowe oraz szynowe to cichsza oraz bardziej komfortowa praca drzwi, a przede wszystkim dłuższa trwałość produktu.

drzwi ppoż. z samozamykaczem

Wszystkie drzwi przeciwpożarowe oraz samozamykacze, które mamy w ofercie spełniają wymogi przepisów prawa oraz odpowiadają potrzebom naszych partnerów biznesowych.

Prosimy o informację:

  • adres dostawy
  • drzwi – stalowe/aluminiowe, zewnętrze/wewnętrzne, malowanie: tak/nie, kierunek drzwi: lewe/prawe, ewentualne dodatkowe akcesoria.
  • Klapy oddymiające/okna oddymiające – powierzchnia czynna, ilość kondygnacji budynku.