Drzwi i okna napowietrzające

Drzwi i okna napowietrzające

Drzwi i okna napowietrzające to elementy systemu oddymiania. Choć często jest pomijany w projektach, to dzięki napowietrzaniu budynku skuteczniejsze jest działanie systemów przeciwpożarowych, podczas wybuchu pożaru. Drzwi oraz okna napowietrzające z pewnością poprawiają funkcję odprowadzania dymu, trujących gazów oraz wysokiej temperatury, gdy wybuchnie pożar.

drzwi i okna napowietrzające


drzwi napowietrzające

Dobrze zaprojektowany układ napowietrzający w trakcie pożaru, powinien działać na zasadzie wyporu termicznego dymu oraz gorącego toksycznego gazu, ku górze przez napływ chłodnego powietrza. Dolny otwór napowietrzający, w którym są najczęściej montowane drzwi napowietrzające. Mają za zadanie wpuszczać chłodne powietrze i wypychać gorący dym ku górze tworząc tzw. „korytarz powietrzny”. A górny otwór napowietrzający ma na celu odprowadzać powstały dym i gorącą temperaturę na zewnątrz obiektu. W górnym otworze napowietrzającym są zazwyczaj montowane okna oddymiające lub klapy dymowe. Dzięki temu układ napowietrzający dodatkowo wspomaga system oddymiania i zapewnia większe bezpieczeństwo osób będących w obiekcie, w czasie wybuchu pożaru.


okno napowietrzające

W momencie wybuchu pożaru zostaje uruchomiony system oddymiania. Wprawienie w ruch całego systemu zapoczątkowany jest, dzięki czujką dymowym lub przyciskami oddymiania. Dochodzi wtedy do automatycznego otwarcia klap dymowych, okien wyposażonych w napęd oraz drzwi napowietrzających. Umożliwia to odprowadzanie dymu na zewnątrz budynku. Odpowiednio zaprojektowane otwory napowietrzające umieszczone w dolnych segmentach budynku połączone z klapami dymowymi lub oknami oddymiającymi ograniczą rozprzestrzenianie się dymu na inne części obiektu oraz pozwolą na bezpieczne opuszczenie miejsca zagrożenia.

 

Kontrola zadymienia i obniżenie temperatury w obiekcie pozawala na zminimalizowanie strat oraz zapanowaniem nad paniką i strachem towarzyszącym tego typu sytuacją. Sam ogień jest dużo mniejszym zagrożeniem niż dym i trujące gazy. Pamiętaj aby zadbać o odpowiednie oddymianie dróg ewakuacyjnych, gdyż jest to bardzo ważne w trakcie pożaru. Ułatwia to szybką ucieczkę z miejsca zagrożenia oraz łatwiejszy dostęp Straży Pożarnej do źródła ognia!


W naszej ofercie znajdziesz zarówno drzwi napowietrzające w wersji 1-skrzydłowej, jak i 2-skrzydłowej oraz okna napowietrzające.

Zapraszamy do kontaktu!

Prosimy o informację:

  • adres dostawy
  • drzwi – stalowe/aluminiowe, zewnętrze/wewnętrzne, malowanie: tak/nie, kierunek drzwi: lewe/prawe, ewentualne dodatkowe akcesoria.
  • Klapy oddymiające/okna oddymiające – powierzchnia czynna, ilość kondygnacji budynku.