Drzwi przeciwpożarowe kierunek otwierania

Drzwi przeciwpożarowe kierunek otwierania

Klienci zamawiający u nas drzwi ognioodporne czasem pytają nas jak ustalić kierunek otwierania drzwi, ponieważ jest to dla nich problematyczne. Określenie kierunku otwierania drzwi przeciwpożarowych jest kluczową kwestią, ponieważ będzie to wpływać na komfort oraz funkcjonalność.

 

Sprawa jest banalnie prosta!

Istnieje kilka metod na określenie kierunku otwierania drzwi, ale naszym zdaniem najprostszą metoda to:

drzwi jednoskrzydłowe kierunkowe

Przede wszystkim stań po stronie gdzie znajdują się zawiasy.


   • Jeśli klamka wraz z zamkiem są po prawej stronie to skrzydło otwiera się w lewą stronę, czyli kierunek otwierania się drzwi jest LEWY.
   • Jeśli klamka wraz z zamkiem są po lewej stronie to skrzydło otwiera się w prawą stronę, czyli kierunek otwierania się drzwi jest PRAWY.

drzwi dwuskrzydłowe kierunkowe

Przy określeniu kierunku otwierania się drzwi w drzwiach przeciwpożarowych dwuskrzydłowych, wyznaczamy kierunek otwierania się skrzydła czynnego (głównego)!

Wychodząc naprzeciw temu problemu, w naszej ofercie oprócz drzwi kierunkowych znajdziesz drzwi rewersyjne (uniwersalne) są to drzwi prawe oraz lewe.

 

Co to są drzwi rewersyjne?

               drzwi rewersyjne

Drzwi rewersyjne wyposażone są w ościeżnicę rewersyjną, to idealne rozwiązanie, spełniające wyznaczone normy przeciwpożarowe, zapewniające jednocześnie najwyższą jakość. Te funkcjonalne drzwi wykończone zostały w kolorze RAL 7035, Dzięki któremu pasują do każdego projektu architektonicznego.

Wybierając kierunek drzwi nie zapomnij o § 239 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Mówi on o tym że drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne powinny otwierać się na zewnątrz w takich pomieszczeniach jak:

 1. Przede wszystkim pomieszczenie, w którym jednocześnie może przebywać ponad 50 osób.
 2. Pomieszczenie zagrożone wybuchem.
 3. Miejscu, gdzie znajduję się ponad 6 osób z ograniczoną zdolnością poruszania się.
 4. Do wnętrza, które możliwe jest przedostanie się substancji wybuchowych oraz mieszanin trujących, mogących utrudnić ewakuację osób z budynku.

Pamiętaj! Montaż i serwis drzwi powinny być dokonywane przez wykwalifikowany personel, który posiada doświadczenie w praktyce. Oddanie drzwi do użytku jest zabronione bez uprzedniego sprawdzenia ich
montażu pod kątem zgodności z instrukcją montażu oraz prawidłowego funkcjonowania wszystkich elementów drzwi. Jakiekolwiek modyfikacje w produkcie wykonane bez zgody producenta skutkują utratą ważności właściwości użytkowych produktu.

Prosimy o informację:

 • adres dostawy
 • drzwi – stalowe/aluminiowe, zewnętrze/wewnętrzne, malowanie: tak/nie, kierunek drzwi: lewe/prawe, ewentualne dodatkowe akcesoria.
 • Klapy oddymiające/okna oddymiające – powierzchnia czynna, ilość kondygnacji budynku.